אמבטיה ראשונה לתינוק- מתי ואיך מתחיילים?

אמבטיה ראשונה לתינוק- מתי ואיך מתחיילים?

אמבטיה ראשונה לתינוק, מתי מתחילים?

הנחיות משרד הבריאות העולמי

ארגון הבריאות העולמי (WHO)  ממליצים על רחצה ראשונה של התינוק/ת כ-24 שעות לאחר הלידה, או לחכות לפחות 3 שעות מהלידה, ולאחר התייצבות הגוף של התינוק/ת.

מה הסיבה? הנה הסבר קצר על עור התינוק/ת בלידה ולאחריה:

עוד ברחם, מתחילה להיווצר על עור התינוק שכבה שומנית המדמה קרם לחות והיא נקראת שכבת הורניקס. תפקידה להגן על עור התינוק ברחם, בזמן הלידה ולאחר הלידה. ישנם תינוקות הנולדים עם שכבה דקה של ורניקס שכמעט ולא נראית לעין ויש כאלו עם שכבה עבה יותר. נמצא כי הורניקס מונע את התייבשות עור התינוק ולכן מומלץ להשאיר את שכבת הורניקס עד לרחצה הראשונה.

לאחר הרחצה, הורניקס נשטף והעור נהיה חשוף יותר לסביבה החיצונית. בנוסף, עור התינוק דק יותר מזה של מבוגר, מה שמקשה עליו להתמודד עם שינויי סביבה חיצוניים כמו לחות, טמפרטורה, לכלוך וכימיקלים. העור רגיש יותר וחשוף לגירויים בעור.

כיום משהים את המקלחת הראשונה גם כדי לאפשר לשכבת הורניקס להיספג כמה שיותר בגופו של התינוק, דבר שידוע כמסייע גם בעידוד ההנקה, כיוון שהריח של הרחם ושל מי השפיר נשאר על גופו של התינוק.

מתי מתחילים? מוכנות התינוק/ת לאמבטיה

פעילות הרחצה, במיוחד הראשונה, מהווה בדרך כלל מקור הנאה להורים ולתינוק/ת ולכן רצוי לערוך אותה כאשר פנויים ולא לחוצים בזמן.

חשוב לזכור - הסתגלות למצבים שונים אצל תינוקות, כמו אמבטיה, שינה, יקיצה ועוד, אינם תמיד קלים ועלולים בהתחלה לגרום להתנגדות ובכי. על מנת ליצור אווירה שלווה ונינוחה בעת הרחצה, יש לעזור לתינוק עם מעברים הדרגתיים משלב ההלבשה להפשטה, לשלב בו הוא עירום ויבש עד להכנסה למי האמבט.

ניתן להקל על המעבר בעזרת השארת גופיה או חיתול בד על העור של התינוק/ת בעת ההכנסה לאמבט. ההסתגלות אצל תינוקות אינה תמיד קלה בהתחלה, עם זאת תינוקות בדרך כלל מבהירים מתי הם מוכנים.

איך מתחילים? דגשים בטיחותיים לאמבטיה לתינוק ע״פ משרד הבריאות

מומלץ לרחוץ את התינוק בסיוע ולא לבד, לפחות בהתחלה.

הכינו מראש את הציוד לרחצה ואת הבגדים לאחר המקלחת.

השתמשו באמבטיית תינוקות או כיור- בדקו שהאמבטיה לא מחליקה ויציבה. בחרו באופציה הקלה עבורכם, ושימרו על זהירות. כיורים או אמבטיות לא מותאמות לתינוקות יכולים להיות מחליקים, לכן חשוב להחזיק טוב את התינוק/ת ולהיזהר מידיות וברזים.

בעת הרחצה רצוי שטמפרטורת החדר תהיה 25°- 24. טמפרטורת המים באמבטיה צריכה להיות חמימה: 37-38°. ניתן לחוש את חום המים על-ידי הכנסת מרפק או בעזרת מד טמפרטורה מותאם למים.

יש להקפיד על רחיצה בין קפלי העור, כמו הצוואר, בית השחי והמפשעות. לאחר הרחצה יש לנגב את התינוק היטב במגבת יבשה ולהלבישו מיד. חשוב להספיג את המים "שמתחבאים" בקפלי הגוף

בחודשים הראשונים לאחר הלידה, מומלץ לרחוץ את התינוק רק במים מהולים בשמן אמבט. נמלא באמבט כ-5 ס"מ (עד בערך גובה הפטמות) מים חמימים ונמהול את מי האמבט עם כ-5 מ"ל (שתי לחיצות על המשאבה) של שמן אמבט, המזין את העור בשמנים חיוניים שלא ייבשו את העור ויעזרו לשמר את שכבת הורניקס ולמנוע קילופים.

אפשר לקלח את התינוק/ת לפני נשירת גדם חבל הטבור?

כן, בשבועות הראשונים לאחר לידת תינוקך, מומלץ לשמור על גדם חבל הטבור נקי ויבש עד שהוא מתכווץ ובסופו של דבר נושר. ניתן לייבש את גדם הטבור באמצעות אלכוהול )70% 2-3 פעמים ביום( או להמתין לייבוש טבעי.

דגשים בטיחותיים מתוך אתר משרד הבריאות:

במקרה של אודם, הפרשה סביב הטבור או הופעת ריח חזק יש לפנות לרופא ילדים. אם הטבור אינו נושר מעבר לשבועיים מומלץ להתייעץ עם רופא. מומלץ להשאיר את גדם הטבור מחוץ לחיתול. מומלץ להחזיק את התינוק ולאפשר מגע עור לעור בין התינוק להורה, המקדם את צמיחת החיידקים הידידותיים המקדמים ייבוש ונשירת הטבור.

האמבטיות הראשונות צריכות להיות קצרות ככל האפשר. התינוק/ת עשוי/ה לבכות מעט, במקרה זה אפשר לקלח באמצעות ספוג טבול במים למשך שבוע או שבועיים ואז לנסות שוב באמבטיה