שני וינרסקי ופנר דולה לאחר לידה הנקה ונטורופתיה

תזונת האם המניקה מאת שני וינרסקי ופנר

תזונת האם המניקה

חלב אם מכיל את כל רכיבי התזונה החיוניים לתינוק במינון ואיזון הנכונים לו. בצורה קלה לעיכול וספיגה. גוף האישה עובד בצורה מופלאה ומייצר חלב שהוא המזון הכי נכון לתינוקך. הגוף משקיע אנרגיה רבה בתהליך ייצור החלב והקלוריות שבחלב עצמו מגיעות גם הן, ממך.

אמא מניקה- צמחונית או טבעונית חוסר בויטמין בי 12 הוא הנפוץ ביותר בצמחונים וטבעונים. כמויות נמוכות של ויטמין בי 12 יכולות לגרום לנזק נוירולוגי ולכן ההמלצה היא לקחת תוסף באופן קבוע. במיוחד בזמן הריון והנקה. כמו כן ברזל בצורתו מן הצומח נספגת בצורה יעילה פחות מאשר ברזל מן החי לכן יש לבדוק במהלך ההריון ואחרי הלידה שיש לאם המניקה מאגרים מלאים ולקחת תוספים בהתאם.

מזונות עשירים בברזל מן הצומח שמומלץ לשלב בתפריט אם מניקה- קטניות, טחינה, סלק, שיבולת שועל, אגוזים, ירקות עלים ירוקים, ברוקולי, אבוקדו, פירות יבשים.

המלצה- שיק עשיר בתרד, סרפד ופטל אחרי לידה. עשיר בברזל ותומך בכיווץ הרחם חזרה לגודלו המקורי אחרי הלידה.

תזונת האם המניקה אינה משפיעה על כמות החלב המיוצר עד לסף קלורי מסויים, תחתיו, עלולה כמות החלב להיפגע. מחקרים שנעשו מסביב לעולם בקהילות נשים מגוונות הצביעו כי אין כמעט הבדל בתפוקת החלב בין אישה בעולם המפותח לעולם המתפתח. בעקבות מחקר זה נקבעה ההמלצה לא לרדת מ 1500 קלוריות ליום לאישה מניקה.

התזונה היא מקור לכל החומרים בגופנו, ומכאן גם לייצור חלב אם. תזונת האם המניקה אינה משפיעה כמעט על כמות אחוזי השומן שבחלב אם, שבממוצע עומד על 2.2-6.2 אחוז אבל היא כן משפיע על סוג השומן שבחלב. ככל שתזונת האם תהיה עשירה בחומוצת שומן בלתי רוויות, כלומר חומצות שומן מן הצומח, כך חלב אם שתינוקה יקבל יהיה עשיר בחומצות שומן אלו גם כן. נשים שיצרכו חומצות שומן רוויות, שומן טראנס, כמות חומצות שומן אלו יהיו גבוהות יותר בחלב שיקבל תינוקן.

גיוון צבעים, מרקמים ושילובים ככל הניתן. פחמימות מורכבות, דגנים מלאים, קטניות , שומן מן הצומח וחלבון איכותי. תכננו את התזונה שלכן כמה ימים קדימה, במיוחד אחרי הלידה זה מאוד עוזר ומקל על ההתחלה שהרבה דברים עדיין לא מסודרים וזורמים. העדיפי פירות, סלט תבשיל או מרק טוב על פני עוגות ומאפיים. כמובן שגם להם יש מקום חשוב אבל כמו שאני תמיד אומרת, הכל באיזון.

 

שני וינרסקי ופנר - ליווי נשים אחרי לידה- דולה פוסט פארטום, מדריכת הנקה ונטורופתית.

https://www.naturowaymother.com/